مزایای استفاده از دستگاه سورتینگ ماهی در شیلات و مراکز پرورش ماهی

سورتینگ ماهی از جمله مهمترین فعالیت هایی است که در شیلات های ماهی و به طور کلی مراکز پرورش ماهی انجام می شود.

این عمل سبب بهبود کیفیت ماهی های پرورش یافته شده و سود بیشتری را در اختیار پرورش دهندگان قرار می دهد. به طور کلی استفاده از دستگاه های سورتینگ ماهی سبب می شود تا ضمن جداسازی ماهی های سالم و با کیفیت، امکان دسته بندی ماهی هایی با اندازه و سایز یکسان در حوضچه های مشخص فراهم کند.

به همین دلیل امروزه این دسته از تجهیزات صنعتی در صنعت دارای کاربرد فراوانی بوده و اکثر شیلات های ماهی از این دستگاه استفاده می کنند.

اما استفاده از دستگاه های سورتینگ در مراکز پرورش ماهی چه مزایایی را به دنبال دارد؟

مزایای استفاده از دستگاه سورتینگ ماهی

سرعت بسیار بالا در سورت

در گذشته به صورت دستی و با استفاده ادوات و تجهیزات ساده نسبت به جداسازی و سورت بندی ماهی ها استفاده می شده است. این کار ضمن انکه زمان زیادی را نیاز داشت، درصد مرگ و میر ماهی ها را افزایش داده و آسیب زیادی به مالک شیلات وارد می سازد. اما امروزه با ورود دستگاه های سورتینگ ماهی، علاوه بر افزایش سرعت دسته بندی ماهی ها و جداسازی ان ها، مرگ و میر ماهی ها کاهش یافته و به این ترتیب سود دهی شیلات افزایش پیدا می کند.

کاهش مرگ و میر ماهی ها در حوضچه های بزرگ

از دیگر مزیت های دستگاه سورتینگ ماهی ، کاهش مرگ و میر ماهی ها در حوضچه های بزرگ است

از جمله مشکلاتی که اکثر شیلات های پرورش ماهی به خصوص شیلات های پرورش ماهی قزل آلا با آن روبرو هستند، خورده شدن ماهی های کوچک توسط ماهی های بزرگ است.

به طور کلی ماهی ها بر اساس غریزه خود اقدام به اینکار کرده و ضرر زیادی را به مالک تحمیل می کند.

بیشتر بخوانید:  سورتینگ ماهی به چه معناست؟

استفاده از دستگاه سورتینگ ماهی سبب می شود تا ماهی های کوچک و بزرگ از یکدیگر جدا شده و امکان پرورش ماهی ها با درصد کم مرگ و میر فراهم باشد.

کاهش هزینه های ناشی از غذای ماهی ها

به طور کلی سورت بندی و دسته بندی ماهی ها سبب می شود تا ماهی هایی با وزن و اندازه کمتر، از ماهی هایی با وزن بزرگتر، جدا گشته و به این ترتیب غذا به اندازه کافی میان ماهی تقسیم گردد.

اما در صورتی که ماهی ها دسته بندی نشوند، ماهی های بزرگ دایما غذا ها را مصرف کرده و غذایی به ماهی های کوچک نخواهد رسید.

به این ترتیب افراد مجبور خواهند بود به طور مداوم غذا به حوضچه ها تزریق کنند تا به این واسطه ماهی های کوچک میز به حد کافی غذا مصرف کنند.

هم اندازه شدن ماهی ها

از دیگر مزایای استفاده از دستگاه های سورتینگ ماهی در شیلات ها می توان به هم اندازه شدن ماهی ها اشاره کرد. به طور کلی این کار سبب می شود تا ماهی هایی با اندازه های یکسان در اختیار مشتریان و مصرف کنندگان قرار گرفته و به این ترتیب رضایت ان ها جلب شود.

افزایش نرخ تولید و سودآوری بیشتر

همانطور که گفته شد، جداسازی ماهی های کوچک از ماهی های بزرگ امکان رشد و پرورش ماهی ها را فراهم کرده و به این ترتیب نرخ باروری و رشد ماهی ها افزایش پیدا می کند.

این عمل با کاهش مواد غذایی مورد نیاز ماهی ها و افزایش نرخ تولید، سبب می شود تا بازدهی شیلات ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  چگونگی عملکرد دستگاه سورتینگ ماهی و ویژگی های آن

جداسازی ماهی هایی از نژادهای مختلف

از دیگر مزایای استفاده از دستگاه های سورتینگ ماهی، می توان به جداسازی ماهی ها در انواع گوناگون از قبیل، کپور، سنگ سر، قزل الا و غیره اشاره کرد.

به طور کلی زمانی که یک مرکز پرورش ماهی اقدام به پرورش و یا توزیع انواع ماهی های دریایی و غیر دریایی می کند، باید ان ها را در دسته های گوناگون دسته بندی کند.

این کار عموما توسط دستگاه های دسته بندی ها ماهی ها و بر اساس وزن و اندازه ماهی ها انجام می شود.

دستگاه های سورتینگ ماهی چگونه کار می کنند؟

دستگاه های سورتینگ ماهی که در شیلات مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته دستگاه های سورتینگ دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند.

به طور کلی دستگاه های سورتینگ ماهی که در شیلات های ماهی مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته دستگاه های سورتینگ دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند.

دستگاه های دستی عمدتا از شیارهایی با فاصله مشخص از یکدیگر تشکیل شده اند. این دستگاه ها عموما در مخزن های بزرگی قرار گرفته و آب به همراه ماهی ها با سرعت از درون آن ها عبور می کنند.

به این ترتیب ماهی هایی که اندازه ان ها به اندازه شیار موجود در دستگاه است، از دستگاه عبور کرده و ماهی هایی که دارای اندازه بزرگتری هستند، در پشت شیار قرار خواهند گرفت.

در دستگاه هایی که عملکرد اتوماتیک دارند، ماهی ها از طریق غلتک های دوران کننده از یکدیگر جدا شده می شوند.

برخی از دیگر از انواع این دستگاه ها مجهز به سیستم تعیین وزن بوده و بر اساس وزن ماهی ها اقدام به جداسازی ان ها از یکدیگر می کنند. به طور کلی دستگاه های سورتینگ ماهی از استیل ضد زنگ ساخته شده و از طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند.

۴ نظرات
 1. مهدوی می گوید

  لیست آخرین قیمت دستگاه های سورتینگ ماهیتون رو بنویسید.

  1. علیرضا گیتی گهر می گوید

   سلام و عرض ادب
   لطفا شماره خودتون رو درج کنید و یا با شماره های زیر جهت استعلام قیمت و راهنمایی بیشتر تماس حاصل بفرمایید.
   ۲۲۸۷۴۳۲۵
   ۲۲۸۸۹۱۷۶
   ۰۹۱۲۲۵۰۹۴۶۰
   ۰۹۱۲۶۲۳۴۰۵۳

 2. مهدویان می گوید

  لیست آخرین قیمت دستگاه های سورتینگ ماهیتون رو بنویسید.

  1. علیرضا گیتی گهر می گوید

   سلام و عرض ادب
   لطفا شماره خودتون رو درج کنید و یا با شماره های زیر جهت استعلام قیمت و راهنمایی بیشتر تماس حاصل بفرمایید.
   ۲۲۸۷۴۳۲۵
   ۲۲۸۸۹۱۷۶
   ۰۹۱۲۲۵۰۹۴۶۰
   ۰۹۱۲۶۲۳۴۰۵۳

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.