صفر تا صد کالیبراسیون باسکول جاده ای

یکی از موضوعات جالب بررسی کالیبراسیون باسکول جاده ای است و نیاز است که معیار مشخصی برای سنجش آن وجود داشته باشد.

این معیار برای همه باسکول ها می بایست اجرا شود. این آزمون در ایران و به واسطه سازمان استاندارد صورت می گیرد. هدف اصلی آن کالیبره کردن است. این پروسه برای همه مشاغل استفاده می شود. به طوری که صحبت عملکرد توزین باسکول بر اساس گواهی لازم مشخص و اعلام شود.

کالیبراسیون باسکول جاده ای

کالیبراسیون باسکول جاده ای توسط تعمیرکار صورت می گیرد و به واسطه وزنه موقعیت کالیبره دنبال می شود.

در صورتی که نیاز به گواهی کالیبره باشد همه چیز سنجیده و قابل قبول است. دستگاه به واسه اداره استاندارد تست شده و موقعیت کالیبره آن ارزیابی می شود.

دقت داشته باشید که کالیبره باسکول یک موضوع بسیار مهم برای باسکول های دیجیتالی است. این مساله تضمین می کند که عملکرد باسکول دقیق و صحیح صورت بگیرد و توزین نیز به دقت دنبال شود.

روند کار به این صورت است که شرکتی که باسکول را نصب می کند. می بایست بر اساس قانون اداره استاندارد سالی حداقل یک بار گواهی استاندارد را دریافت نماید.

اولین مورد برای کالیبراسیون باسکول جاده ای معمولاً برای مدل های 60 تنی است که به آن تریلی کش گفته می شود.

شرایط به این صورت است که اگر به هر دلیلی باسکول در امر توزین دخالت داشته باشد و برخی از بخش های آن دچار تعمیر و تعویض شود، شرکت صاحب باسکول وظیفه دارد که روند کالیبراسیون باسکول را به درستی طی نماید. همچنین اقدامات لازم در زمینه کسب گواهی استاندارد را مجدداً دوره کند. این رویکرد اهمیت زیادی برای کار با باسکول جاده ای ایجاد می کند.

سه روش عمده برای کالیبراسیون باسکول جاده ای

در ایران سه روش مشخص برای کالیبراسیون باسکول جاده ای وجود دارد. در این روش ها دقت و صحت عملکرد باسکول مهمترین اصل محسوب می شود.

  • روش اول: تست دوره ای استاندارد

در این روش، اداره استاندارد بر اساس لیست دارندگان باسکول، طبق زمانبندی، سرکشی می کند. همچنین تست باسکول نصب شده به دقت صورت می گیرد و پس از سنجش، شرایط برای صدور گواهی فراهم می شود.

بیشتر بخوانید:  ویژگی های باسکول جاده ای استاندارد

بر اساس روالی که مطرح است وزن 21 تن بر روی باسکول جاده ای اجرا می شود. در نهایت نمایش وزن بر اساس خطای حداکثری بیش از 5 کیلوگرم نیز بررسی و گواهی استاندارد نیز دریافت می شود. در صورتی که نمایش خطای بالاتری دنبال شود، باسکول وضعیت مردود خواهد داشت.

  • روش دوم: تست اختیاری صحت عملکرد

در روش دوم شرایط به این صورت است که دارنده باسکول شخصاً با اداره استاندارد ارتباط می گیرد. مثل روش اول بر اساس زمانی که برای وی تعیین می شود به محل باسکول مراجعه می کند.

در نهایت پروسه سنجش کالیبراسیون باسکول به طور دقیق شده و گواهی استاندارد اعطا می شود. در این دو روش اگر باسکول در حین روند کالیبراسیون از سوی اداره استاندارد مردود شده باشد نیاز است که همه مراحل دریافت استاندارد از ابتدا طی شود.

  • روش سوم: دریافت استاندارد باسکول توسط شرکت های معتبر

سومین روش که از نظر ما بهترین روش است، دریافت گواهی استاندارد است. به طوری که مشتری اقدامات لازم از طریق شرکت های تولیدکننده باسکول را انجام دهد تا پروسه کالیبراسیون باسکول جاده ای به طور دقیق صورت بگیرد.

دقت داشته باشید که پیش فاکتور ها برای کالیبراسیون در اختیار مشتری قرار می گیرد. پس از اینکه واریز مبلغ به درستی صورت گرفته شرکت فعالیت خود را در جهت ثبت نام در سامانه استاندارد انجام می دهد. در پایان پیگیری های لازم برای تاریخ کالیبراسیون نیز دنبال می شود.

در تاریخ تعیین شده نیز عوامل اداره استاندارد در محل مورد نظر حضور پیدا می کنند. اگر میزان خطا در حدود 5 کیلوگرم بود می بایست در همان زمان مشکل برطرف شود. در نهایت گواهی استاندارد باسکول جاده ای صادر می شود.

ارابه های استانداردسازی باسکول معمولاً دقت بالایی دارند به طوری که درصد خطا برای آنها به نسبت قبل کمتر است.
دریافت گواهینامه استاندارد، بهترین شیوه برای کالیبراسیون است.

ارابه های استانداردسازی باسکول

ارابه های استانداردسازی باسکول معمولاً دقت بالایی دارند. به طوری که درصد خطا برای آنها به نسبت قبل کمتر است. اینطور که بررسی ها نشان می دهد شما در مسیر خرید باسکول جاده ای باید بتوانید همه موارد را بسنجید. همچنین سعی کنید شاخص گذاری های مشخصی را دنبال نمایید.

در سه سال اخیر سخت گیری های زیادی در راستای کالیبراسیون های باسکول جاده ای دیده می شود. به طوری که همه موقعیت های اجرایی آن به صورت کاربردی بررسی شده اند.

 کالیبراسیون های مربوط به باسکول های جاده ای در مورد مدل های دیجیتالی و معمولی از یک قانون پیروی می کنند. می بایست موقعیت باسکول از نظر کارکرد و استاندارد لازم بررسی شود.

این کار نباید به دست گروه های نابلد صورت بگیرد. چون درصد خطا بالا رفته و دیگر نمی توان امیدی به استاندارد باسکول ها داشت. البته که موقعیت اجرایی برای باسکول ها در بهترین شرایط سنجیده می شود. در صورتی که باسکول وضعیت اجرایی خوبی داشته باشد، می توان سطح توزین آن را به صورت دقیق بررسی کرد.

یک اصل بسیار مهم در مورد باسکول ها این است که شما می توانید به سراغ مواردی بروید که از نظر کیفیت بسیار خوب هستند. در نهایت از نظر کالیبراسیون خاطر جمع باشید.

Photo may truck scale

کلام آخر

در این مقاله در مورد روند اجرایی کالیبراسیون صحبت کردیم. به طوری که مشخص شود که صحت استاندارد دستگاه ها بسیار مهم است.

این موضوع باید به دقت و در زمان مشخصی صورت بگیرد. در صورتی که باسکول جاده ای دارای بخش تعمیری یا تعویضی باشد، شرایط به صورتی دنبال می شود که اجرا موقعیت خاص خود را دنبال کند.

استانداردهای لازم علوم مهندسی در پروسه کالیبراسیون بسیار مهم هستند. هرچه موقعیت علوم مهندسی دقیق تر باشد اثربخشی کار نیز بیشتر است.

شبیه سازها نشان می دهند که در بررسی استاندارد باسکول جاده ای یک سری فرمول های ریاضی مطرح می شود که باید به دقت رعایت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.