در هنگام خرید چک ویر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چک ویر ها از جمله پر کاربرد ترین تجهیزات صنعتی هستند که در صنایع گوناگون به خصوص صنایع غذایی و دارویی کاربرد فراوانی دارند.

به طور کلی این دسته از تجهیزات صنعتی وظیفه دارند وزن محصولات بسته بندی شده را مورد ارزیابی قرار داده و در دسته های نامطلوب و مورد تایید قرار دهد.

دسته نامطلوب شامل بسته هایی است که بازه وزنی وارد شده توسط اپراتور را رعایت نکرده اند. یعنی از وزن بیشتر و یا کمتری از بازه مجاز برخوردار هستند.

به این ترتیب به کمک دستگاه های چک ویر می توان محصولاتی با وزن یکسان را روانه بازار کرده و رضایت مشتری ها را به دست آورد.

اما نحوه عملکرد این دسته از تجهیزات چگونه است، برای انتخاب دستگاه های توزین باید به چه نکاتی توجه شود؟

نحوه عملکرد دستگاه چک ویر

به طور کلی دستگاه های توزین با استفاده از ارزیابی وزن محصولات بسته بندی شده نسبت به دسته بندی آن ها اقدام می کنند‌. عمدتا دستگاه های چک ویر از سه بخش و یا نوار اصلی تشکیل شده اند.

در بخش اول که عمدتا بخش فاصله انداز نامیده می شود، بین بسته های متوالی که به صورت پشت سر هم و بدون فاصله قرار گرفته اند، فاصله می اندازد.

به این ترتیب دستگاه در هنگام تعیین وزن هر بسته دچار خطا نشده و عملکرد خوبی را از خود نشان می دهد.

هر یک از دستگاه های چک ویر به طور اختصاصی عمدتا به منظور تعیین وزن محصولات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نوار و یا بخش دوم، سیستم توزین قرار داده شده است. عمدتا در سیستم توزین لودسل ها وظیفه دارند تا وزن هر بسته را اندازه گیری کنند‌.

اطلاعات حاصله از اندازه گیری وزن بسته ها به مدار کنترل ارسال شده و در این بخش به ارزیابی و مقایسه وزن محصول بسته بندی شده با وزن محصول به همراه تلرانس در نظر گرفته شده، پرداخته می شود.

بیشتر بخوانید:  چک ویر چه کاربردی دارد و چگونه عمل می کند؟

در صورتی که محصول بسته بندی شده تلرانس مورد نظر را رعایت نکرده باشد، در بخش جدا سازی و یا نوار نقاله سوم، از مسیر جدا شده و در دسته ای جداگانه قرار می گیرد.

در این هنگام سیستم به صورت خودکار هشدار داده و اپراتور را از بسته ها آگاه می سازد.

سیستم های توزین عمدتا برای چه محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرند؟

پیش از آنکه به بیان عوامل موثر در انتخاب دستگاه های چک ویر بپردازیم، بهتر است در ابتدا با انواع محصولاتی که توسط این دستگاه ها مورد ارزیابی قرار می گیرند، آشنا شویم.

عمدتا سیستم های توزین به طور خاص برای ارزیابی محصولات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جعبه یا کارتن
  • بطری یا قوطی
  • کیف و ساک
  • لوله
  • بسته های پلاستیکی
  • و…

به طور کلی بسته به اندازه و وزن هر یک از محصولات ذکر شده ابعاد و اندازه تسمه، نوع موتور به کار رفته و نیز نوع لودسل مورد استفاده در دستگاه توزین متفاوت است.

در هنگام انتخاب و خرید سیستم توزین باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همانطور که گفته شد، هر یک از دستگاه های چک ویر به طور اختصاصی عمدتا به منظور تعیین وزن محصولات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین دلیل پیش از خرید و انتخاب دستگاه باید در ابتدا نوع و ابعاد و اندازه محصول مورد نظر به طور دقیق تعیین گردد.

اما علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که توجه به آنها در خرید و انتخاب دستگاه چک ویر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:  چک ویر و هر آنچه که باید راجع به آن بدانید!

از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه های توزین با استفاده از ارزیابی وزن محصولات بسته بندی شده نسبت به دسته بندی آن ها اقدام می کنند‌. عمدتا دستگاه های چک ویر از سه بخش و یا نوار اصلی تشکیل شده اند.

دمای محیط

به طور کلی هر یک از سیستم های توزین دارای دمای کاری مشخص بوده و این دما ها عملکرد خوبی را از خود نشان می دهند.

در صورتی که دمای محیط از دمای کاری دستگاه ها بیشتر باشد، احتمال آلودگی آن ها وجود خواهد داشت.

رطوبت محیط

در صورتی که رطوبت محیط بیشتر از حد مجاز باشد و یا دستگاه با مواد خورنده در تماس باشد، باید متریال به کار رفته در ان ها به گونه ای تعیین شود که در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهند.

گرد و غبار و آلودگی محیط

عمدتا در صورتی که محیط مورد نظر سرشار از گرد و غبار و آلودگی باشد، دستگاه مورد نظر باید به طور کامل آب بندی شده باشد تا طول عمر دستگاه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.‌

نویز و خطا در محیط

از دیگر عوامل بسیار مهمی که در هنگام انتخاب و خرید چک ویر ها باید به آن توجه گردد، نویز و خطای موجود در محیط است.

از آنجایی که در این سیستم، پنل های کنترلی وجود دارد، وجود هر گونه نویز و یا پالس الکترومغناطیسی در اطراف مدار کنترل می تواند، خطای دستگاه را افزایش داده و کارایی و عملکرد آن را کاهش دهد.

عمدتا در چنین شرایطی از دستگاه هایی استفاده می شود که مدار کنترل آن ها در برابر هر گونه نویز و میدان مغناطیسی مقاوم باشد.

1 نظر
  1. علی اسدی می گوید

    شما براساس رطوبت هوا و میزان گردوغبار متریال دستگاه چک ویر رو مشخص می کنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.