کاربرد سیستم توزین مخازن در صنایع و نیز نحوه نصب آن

نحوه توزین مخازن از جمله معضلاتی است که بسیاری از صنعتگران با آن ها مواجه هستند.

بسیاری از صنعتگران از میزان مواد خارج شده است مخزن و در نتیجه بار کامیون ها و تریلی های حامل مواد و محصول نهایت بی اطلاع هستند.

اکثر صنایع به منظور تعیین وزن محصولات و مواد موجود در بار کامیون ها، از باسکول ها استفاده می کنند.

حال آنکه اینکار با صرف هزینه کمتر و کنترل بهتر توسط سیستم های توزین قابل انجام است.

به طور کلی سیستم های توزین مخازن وظیفه دارند به طور مداوم وزن مخازن را مورد ارزیابی قرار داده و اندازه گیری کند.

به این ترتیب با استفاده از سیستم های کنترلی صنعتگران می توانند ورودی و خروجی به مخزن را به راحتی کنترل کرده و با دقت بسیار زیاد بار وارد شده با کامیون ها و تریلی های حامل را کنترل کرد.

اما این سیستم برای چه محصولات و موادی استفاده می شود؟ چگونه می توان در مخازن از سیستم های توزین استفاده نمود؟

کاربرد سیستم توزین مخازن

همانطور که گفته شد، سیستم توزین به منظور اندازه گیری وزن مخازن و کنترل خروجی و ورودی مورد استفاده قرار می گیرد.

این سیستم با اندازه گیری لحظه ای وزن مخزن اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کنترلرهای دریچه های ورودی و خروجی قرار داده و به این ترتیب کنترلرها و عملگرها می توانند میزان مواد ورودی به مخزن و یا خروجی از آن را کنترل نمایند.

به طور کلی از سیستم توزین مخازن برای محصولاتی زیر استفاده می شود:

  • مواد غذایی و نوشیدنی مانند گندم، آرد، شربت، روغن های خوراکی از قبیل روغن ذرت و روغن زیتون، اتانول، آب میوه
  • گلوله های پلاستیکی
  • کودهای طبیعی و شیمیایی
  • مواد معدنی معادن مانند زغال سنگ، گوگرد، نیکل، مس و سنگ آهن
  • صنایع تولید رنگ
بیشتر بخوانید:  سیستم توزین مخازن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه عملکرد سیستم توزین مخازن

به طور معمول سیستم توزین مخازن، از سه یا چهار سنسور تعیین وزن یا لودسل تشکیل شده است.

سنسور لودسل

به طور معمول سیستم توزین مخازن، از سه یا چهار سنسور تعیین وزن یا لودسل تشکیل شده است. هر کدام از این  سنسورها به یک فرستنده، جعبه اتصال و نشانگر تعیین وزن سیلو و یا مخزن متصل هستند. به طور کلی سیستم توزین  باید به گونه ای نصب گردد که وزن مخزن کاملا به طور عمودی به سنسورهای لودسل وارد شود. در صورتی که نیروی ناشی از وزن مخزن به صورت مورب و غیر عمودی به لودسل ها وارد شود، سیستم دچار خطا شده و در ورودی و خروجی مواد از سیلو دچار اشتباه می شود.

جعبه اتصال

جعبه اتصالی که به سنسورهای لودسل متصل است، کاملا ضد آب بوده و به منظور آب بندی آن از استانداردهای IP66 استفاده می شود. به طور کلی استفاده از این استاندارد، از نشتی رطوبت و نیز آب باران به داخل جعبه به طور کامل جلوگیری می کند. به طور کلی در این جعبه اطلاعات حاصل از اندازه گیری وزن مخازن از طریق لودسل ها به سیگنال های میلی ولت تبدیل شده و به سیستم های کنترلی واقع در ورودی و خروجی مخازن ارسال می شود.

سیستم کنترلی

پس از انکه وزن مخزن از طریق سنسورها تعیین شده و اطلاعات حاصله به سیستم کنترلی رسید، این سیستم اطلاعات ورودی را به اطلاعاتی که از قبل توسط اپراتور دستگاه وارد شده، مقایسه کرده و تصمیم گیری می کند. در صورتی که سیستم توزین مخازن، وزن سیلو را کمتر از حد مجاز، اندازه گیری کرد، این سیستم اجازه ورود مواد به درون مخازن را صادر خواهد کرد و در صورتی که وزن مخازن از حد مجاز بیشتر باشد، این سیستم اجازه خروج مواد از سیلو را به عملگرها ها ارسال می کند‌ به این ترتیب با استفاده از سیستم توزین مخازن به راحتی می توان وزن محصولاتی ورودی و خروجی از مخازن را مورد ارزیابی قرار داد.

بیشتر بخوانید:  پیش از خرید سیستم توزین مخازن به چه نکاتی باید توجه نمود؟

نحوه نصب سیستم توزین مخازن

همانطور که گفته شد، سیستم توزین مخازن از سه الی چهار لودسل تشکیل شده است. عمدتا لودسل ها در محل پایه ها قرار گرفته و وزن سیلو به طور عمودی بر روی آن ها وارد می شود.

همانطور که گفته شد، سیستم توزین مخازن از سه الی چهار لودسل تشکیل شده است. عمدتا لودسل ها در محل پایه ها قرار گرفته و وزن سیلو به طور عمودی بر روی آن ها وارد می شود.

به طور کلی مخزن مورد نظر می تواند به صورت آویزان قرار گرفته و لودسل ها در محل اتصال مخزن به تکیه گاه قرار گیرند، یا مخزن از طریق پایه ها بر روی زمین قرار گرفته هو لودسل ها در زیر پایه ها قرار می گیرند.

همانطور که گفته شد، سیستم توزین مخازن از دقت بسیار مناسبی برخوردار است. اما به هنگام نصب سیستم باید به طور کامل در محل نصب کالیبره شود.

تا به این واسطه شیب زمین، خطای دستگاه و به طور کلی سایر عوامل خارجی، بر دقت این سیستم تاثیر نگذاشته و سیستم را دچار خطا نکنند.

به طور کلی به منظور کالیبره کردن سنسورهای لودسل به کار رفته در سیستم توزین، از وزنه های استانداردی استفاده می شود.

ابتدا پایه ها در محل نصب قرار گرفته و روی آن ها وزنه های استانداردی با وزن مشخص قرار می گیرد. تا به این واسطه دقت و درصد خطای سنسورها تعیین گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.