راهنمای خرید کیسه پرکن

دستگاه کیسه پرکن برای پر کردن مواد پودری و آردی و همینطور سبک های مختلف از گرانول خوراکی استفاده می شود. اما وقتی قرار است آن را خریداری کنید باید یک سری نکات را به دقت بررسی نمایید.

دستگاه کیسه پرکن و موتور ترمزدار

موضوعاتی که شاید کمتر کسی در خرید کیسه پرکن به آن دقت می کند وجود موتور ترمزدار در دستگاه است.

زمانی که دستگاه روشن شد، دور موتور توسط تسمه به بخش ماردون منتقل می شود. در این راستا موتورهای الکتریکی وارد میدان می شوند و بعد از اینکه موتور خاموش شد، محور می ایستد تا مشکلی در عملکرد دستگاه ایجاد نشود.

در صورتی که موتور انتخاب شده ترمزدار باشد، می بایست حرکت درجا صورت بگیرد و چرخش ماردون پس از خاموش وجود نخواهد داشت.

بنابراین موتورهای ترمزدار نوعی از موتورهای القایی هستند و از دیسک ترمز در آنها استفاده شده است. به طوری که در خرید باید مدنظر قرار بگیرند و بر اساس کیفیت و رنجی که دارند دسته بندی شوند. 

نگهدارنده کیسه

کیسه ها در دهانه نازل نصب می شوند تا اگر موادی که ریزش کرده است وارد آن شود. بنابراین در خرید موقعیت نگهدارنده و سبک اجرای آن را بسنجید. گاه نگهدارنده ها از نظر موقعیت اجرایی شرایط خوبی ندارند. این موضوع باعث می شود که کیفیت نهایی به مشکل بر بخورد.

bag filling 224

مکانیزم های مکانیکی و دستی برای کیسه ها می بایست فیکس باشد. همینطور نیاز است که جک های پنوماتیکی و کامپلت کیسه نیز به درستی اجرا شوند و در بخش دهانه نازل قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید:  مزایای استفاده از دستگاه کیسه پرکن و نحوه عملکرد آن

اگر از جک های پنوماتیکی نامرغوب استفاده شود دستگاه از نظر کیفیت زیر سوال می رود. 

حجم مخزن را پیش از خرید برآورد کنید!

بسیاری از افراد بدون اینکه حجم مخزن دپو را مشخص کنند، اقدام به سفارش کیسه پرکن می کنند و در نهایت از نظر حجم دچار مشکل می شوند.

دقت داشته باشید که حجم مخزن دپو بر اساس مواد و میزان کار مشخص می شود. یعنی اگر میزان جایگیری مواد انباشته شدن بیشتر باشد، زمان سیکل تغذیه مواد به بخش داخلی مخزن نیز بیشتر است.

جنس این مخزن ها معمولاً از استیل 304 است و باید رویکرد شستشو و نظافت آن نیز مشخص شود. همچنین نباید در مقابل رطوبت دچار زنگ زدگی شود.

بسیاری از افراد بدون اینکه حجم مخزن دپو را مشخص کنند، اقدام به سفارش کیسه پرکن می کنند.
بسیاری از افراد بدون اینکه حجم مخزن دپو را مشخص کنند، اقدام به سفارش کیسه پرکن می کنند و در نهایت از نظر حجم دچار مشکل می شوند.

میزان هماهنگی با تسمه نقاله را بسنجید!

در صورتی که قصد سفارش دستگاه کیسه پرکن دارید، باید موقعیت دستگاه را از نظر هماهنگی با تسمه نقاله بسنجید.

در صورتی که کارایی افزایش یابد در بخش زیر نازل دستگاه از یک قطعه تسمه نقاله استفاده می شود. این باعث می شود که وضعیت تولید مکانیزه تر و روان تر صورت بگیرد.

دقت کنید که کیسه پس از پر شدن روی تسمه خواهد افتاد. زمانی که پدال موتور تسمه وارد گردش می شود، کیسه به نقطه مورد نظر هدایت خواهد شد. طول تسمه نیز اهمیت زیادی دارد. 

متریال به کار رفته در ساخت دستگاه

متریالی که برای دستگاه کیسه پرکن استفاده می شود بسیار مهم است. معمولاً باید جنس فولاد ضد زنگ و یا فولاد کربنی باشد. بهتر است متریال های سازنده در برابر رطوبت و خوردگی، مقاومت خوبی داشته باشد.

در صورتی که متریال سازنده دستگاه از جنس فولاد کربنی باشد سطح مقاومت دستگاه بسیار بالا خواهد بود.

اما شاید در برابر رطوبت مقاومت چندانی از خود نشان ندهد. یعنی زنگ خوردگی برای مدل های فولاد کربنی دیده می شود. 

استانداردهای کیفی و ایمنی

رعایت استانداردها از موضوعات بسیار پر اهمیت است. بهتر است دستگاه پیش از خرید از نظر سطح استاندارد سنجیده شده باشد. معمولاً استانداردها با نمادهای مشخصی اجرا شده و قابلیت مشخصی در اجرای دو بخشی خواهند داشت. 

معرفی کیسه پرکن و مشخصات فنی آن

در مورد مشخصات فنی کیسه پرکن یک سری مسائل مهم مطرح است:

  1. مثلاً اینکه مخزنی که برای این دستگاه در نظر گرفته می شود می بایست 150 لیتری باشد تا دپوی مواد به خوبی صورت بگیرد.
  2. همینطور وجود نمایشگر باعث می شود که وضعیت وزن و تنظیمات مربوطه به وزن نیز مشخص شود.
  3. در صورتی که سیستم فک پنوماتیکی داشته باشد شرایط برای گرفتن کیسه در زمان تزریق فراهم می شود. 
  4. دستگاه می بایست دارای پدال یا شاسی استارت و همینطور قابلیت تنظیم برای کیسه های 10 الی 100 کیلویی باشد. 
  5. قابلیت نصب برای دستگاه تسمه نقاله موضوع مهمی است که بهتر است بررسی شود.
بیشتر بخوانید:  چک ویر چه کاربردی دارد و چگونه عمل می کند؟

ابعاد کلی دستگاه گاه به قدری مشکل ساز می شود که استفاده از آن غیر ممکن می شود.

همینطور می توانید از ولتاژ ورودی 220 ولت برای دستگاه استفاده کنید. شرایط برای بررسی سرعت دستگاه به میزان 230 تا 250 کیسه 25 کیلویی در ساعت ارزیابی شده است.

دقت کنید که وزن دستگاه باید به صورتی باشد که شرایط حمل و نقل آن بسیار هزینه بر نباشد. همه قطعات باید به صورت برقی اجرا شوند.

bag filling 222 1

کیسه پرکن اتوماتیک و دستی

یکی از مدل های مشهور از دستگاه کیسه پرکن، سبک دستی آن است. به طوری که کیسه ها داخل دستگاه قرار میگیرد اما ادامه کار به صورت اتوماتیک و توسط دستگاه دنبال می شود.

کار با دستگاه کیسه پرکن دستی معمولاً برای تولیدات بالا مشخص ساز است. مدل اتوماتیک به این صورت است که به صورت خودکار کیسه ها باز می شوند و از محصول مورد نظر پر شده و بخش بالای کیسه بسته می شود.

در نهایت وکیوم صورت می گیرد و بهره وری این روش بسیار خوب است. این مدل از دستگاه ها تا 600 کیسه در ساعت را پوشش می دهند و دارای اپراتورهای مخصوصی هستند. در مجموع، کیسه پرکن اتوماتیک به صرفه تر است.

هرچه اندازه و میزان تولید شما بیشتر باشد می توانید از مدل های اتوماتیک بهتر استفاده کنید. 

خرید دستگاه کیسه پرکن بر اساس میزان بودجه شما بررسی می شود. برخی از دستگاه ها به واسطه سیستم مجهزی که دارند قیمت بالاتری برایشان در نظر گرفته می شود.

اما برخی دیگر از دستگاه ها هستند که برای پروژه های کم حجم گزینه خوبی بوده و اجرای مناسبی خواهند داشت. شما می توانید طبق نیاز خود خرید کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.