چگونگی عملکرد دستگاه سورتینگ ماهی و ویژگی های آن

سورتینگ ماهی از جمله فرآیند هایی است که برای جداسازی ماهی ها لازم و ضروری به شمار می رود.

به طور کلی شرکت ها با استفاده از این عملیات قادر هستند بخش اعظمی از درآمد حاصل از فروش ماهی ها را به سود تبدیل کنند.

عمدتا دسته بندی و سورتینگ ماهی ها سبب می شود تا ماهی های ریز و درشت از یکدیگر جدا شوند. این عمل ضمن هم اندازه کردن ماهی ها و افزایش رضایت مشتری ها سبب می شود تا ماهی های بزرگ از ماهی های کوچک تغذیه نکنند.

از طرفی جداسازی ماهی های کوچک و بزرگ سبب می شود تا در مصرف غذایی ماهی صرفه جویی شده و در نتیجه در بسیاری از هزینه های ناشی از نگهداری ماهی ها صرفه جویی شود.

به همین دلیل اکثر مراکز پخش و توزیع و بسیاری از شیلات ها در فرآیند های تولید خود از دستگاه های سورتینگ استفاده می کنند. تا به این ترتیب بازدهی و عملکرد خود را بهبود ببخشند. اما عملکرد این دسته از تجهیزات به چه صورتی است؟ دستگاه های سورتینگ چه ویژگی هایی را دارند؟

ویژگی های دستگاه سورتینگ ماهی

سرعت بالا

به طور کلی این دستگاه ها به علت دارا بودن مکانیزم اتوماتیک، دخالت اپراتور را تا حد زیادی کاهش داده و به همین دلیل از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند.

سیستم PLC قدرتمند

سیستم PLC به کار رفته در دستگاه های سورتینگ ماهی مطابق با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا بوده و بسیار دقیق است. به طور کلی به کارگیری این سیستم در دستگاه های سورتینگ سبب شده تا دقت این دستگاه ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و میزان خطای ان به شدت کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  مزایای استفاده از دستگاه سورتینگ ماهی در شیلات و مراکز پرورش ماهی

سیستم مانیتورینگ

در اکثر دستگاه هایی که برای دسته بندی ماهی ها مورد استفاده قرار می گیرند، نمایشگری قرار داده شده است. در این نمایشگر اطلاعاتی از قبیل وزن مورد نظر، تعداد ماهی ها و… مشخص می گردد. همچنین در صورت بروز مشکل در هر یک از بخش های دستگاه اعم از قسمت های مکانیکی و قسمت های الکتریکی، در صفحه نمایش علامت هشدار نشان داده می شود.

رابط کاربری بسیار آسان

به طور کلی دستگاه های سورتینگ ماهی به گونه ای طراحی شده اند که کار با ان ها بسیار ساده باشد. از آنجایی که اکثر دستگاه های دسته بندی ماهی ها به صورت تمام اتوماتیک عمل می کنند، رابط کاربری بسیار آسانی داشته و اپراتور ها در هنگام کار با این تجهیزات دچار سردرگمی نمی شوند.

راندمان بسیار بالا

دستگاه های دسته بندی ماهی ها به گونه ای طراحی شده اند تا با داشتن درصد خطای بسیار کم، ماهی ها را به دقت از یکدیگر تفکیک کرده و قسمت های مختلف بسته بندی کنند. به طور کلی طراحی دستگاه های سورتینگ به گونه ای است که به منظور تفکیک ماهی ها از جریان برق بسیار کمی استفاده کنند.

طول عمر بسیار بالا

به طور کلی قطعات مکانیکی و الکترومکانیکی این دسته از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند تا در ازای عملکردی مناسب، طول عمر بسیار زیادی نیز داشته باشند. عمدتا استفاده از این تجهیزات در دستگاه های سورتینگ ماهی سبب می شود تا ضمن افزایش طول عمر دستگاه، هزینه های ناشی از تعمیرات و نگهداری آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

دارا بودن سیستم تعیین اندازه، رنگ و وزن

بیشتر بخوانید:  6 مزیت دستگاه سورتینگ ماهی و کاربردهای آن

به طور کلی دستگاه های دسته بندی ماهی ها بر حسب نوع عملکرد به خصوصی که دارند، از سیستم های گوناگونی برای دسته بندی ماهی ها استفاده می کنند. اکثر تجهیزات دسته بندی، عمدتا از سیستم های توزین و تعیین اندازه برای دسته بندی ماهی ها استفاده می کنند.

نحوه عملکرد دستگاه سورتینگ ماهی

همانطور که گفته شد، دستگاه های دسته بندی ماهی، از سیستم های گوناگونی برای دسته بندی ماهی ها و قرار دادن ان ها در دسته های مختلف استفاده می کنند.

در این تجهیزات عمدتا قسمتی تحت عنوان نمونه گذاری وجود داشته که وظیفه جابجایی و قرار دادن ماهی ها در دستگاه را برعهده دارد.

پس از این مرحله ماهی ها وارد دستگاه شده و براساس سیستم به کار رفته در خود اعم از سیستم تشخیص رنگ، سیستم وزن و یا اندازه، اقدام به دسته بندی ماهی ها می کند.

لازم به ذکر است که در سیستم رنگ ماهی ها بر اساس تفاوت رنگی که دارند دسته بندی می شوند.

این سیستم به تازگی در دستگاه های سورتینگ ماهی به کار گرفته شده است. اما همانطور که گفته شد، اکثر دستگاه های دسته بندی ماهی، از سیستم وزن و اندازه به منظور دسته بندی ماهی ها استفاده می کنند.

پس از جداسازی ماهی ها بر اساس پارامترهای ذکر شده، ماهی ها در دسته های مختلف و در قسمت های مختلفی قرار می گیرند.

عمدتا دستگاه های سورتینگ ماهی بر اساس نوع عملکرد و کیفیتی که دارند، دارای ظرفیت و سرعت های گوناگونی هستند. به همین دلیل توصیه می شود تا پیش از خرید این تجهیزات ویژگی های آن ها به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

۳ نظرات
 1. علی بختیاری می گوید

  آخرین مدل های دستگاه سورتینگ ماهی چی هست؟

  1. علیرضا گیتی گهر می گوید

   به زودی مدل های مختلف که توسط توزین لودسل عرضه می شوند را در سایت قرار خواهیم داد.

 2. سمیرا حاجیان می گوید

  لطفا لیست قیمت هارو داخل سایتتون قرار بدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.