دستگاه کیسه پرکن چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

پرکن
دستگاه کیسه پرکن

چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

دستگاه کیسه پرکن به گونه ای طراحی شده تا تمام نیاز صنعتگران را مبنی بر بسته بندی اصولی و صحیح محصولات خود برطرف سازد. این مدل از تجهیزات موجود در بازار وظیفه دارند تا محصولات را به درون کیسه های از پیش آماده شده بریزند.

در گذشته که امکان استفاده از چنین دستگاهی وجود نداشت، افراد به صورت دستی اقدام به پر کردن کیسه های خود می کردند که این کار ضمن صرف زمان زیاد، موجب نارضایتی اغلب مردم می شده است.

چرا که عمدتا کیسه های پر شده از محصولات از وزن یکسانی برخوردار نبوده اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نیز طراحی و تولید دستگاه کیسه پرکن، سرعت بسته بندی محصولات و نیز جلب رضایت محصولات افزایش پیدا کرده و هم صنعتگران و هم خریداران از رضایت بسیار زیادی برخوردار هستند. اما این تجهیزات چه کاربردی دارند؟ انواع دستگاه کیسه پرکن کدامند؟

کاربرد دستگاه کیسه پرکن

کاربرد دستگاه کیسه پرکن
دستگاه کیسه پرکن چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟ 3

به طور کلی از دستگاه کیسه پرکن در صنایع مختلفی استفاده می شود. همانطور که از نام این دستگاه ها مشخص است، عمدتا این تجهیزات وظیفه دارند کیسه های مورد نظر را از محصولات پودری تا محصولاتی با دانه های نسبتا درشت پر کنند. از جمله صنایعی که از دستگاه های کیسه پر کن استفاده می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع ساختمانی

به طور کلی در این صنایع از دستگاه های کیسه پر کن به منظور پر کردن کیسه ها با محصولاتی از قبیل سیمان، گچ، دوغاب، شن و مواد نسوز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خرید کیسه پرکن

صنایع غذایی

عمدتا در صنایع غذایی، از این دستگاه به منظور پر کردن کیسه ها از محصولاتی مانند آرد، شکر، کاکائو، مخلوط آرد و بسیار از محصولات دیگر استفاده می شود.

صنایع کشاورزی

از دیگر کاربرد های دستگاه کیسه پرکن می توان به صنایع کشاورزی اشاره کرد. به طور کلی در این صنایع از دستگاه های کیسه پر کن به منظور بسته بندی محصولاتی و فرآورده هایی از قبیل بذر، خوراک، کود، خرده های چوب و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.

صنایع شیمیایی

به طور کلی از این دستگاه ها در صنایع شیمیایی به منظور بسته بندی محصولاتی از قبیل گلوله های پلاستیکی، اکسید روی، آهک هیدراته و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.

صنایع بسته بندی محصولات معدنی

به طور کلی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از پودر مواد معدنی مانند بنتونیت، گرافیت، باریت، گارنت و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود. شرکت های واسطه عمدتا سنگ های معدنی را به این منظور پودر کرده و به وسیله دستگاه کیسه پرکن، محصولات حاصله را بسته بندی و در اختیار شرکت های حفاری قرار می دهند.

صنایع دارویی

در صنایع دارویی از این دستگاه ها به منظور ذخیره سازی و بسته بندی پودر و بال دارویی استفاده می شود.

سایر صنایع

برخی از صنایع دیگر، از این دستگاه ها به منظور پر کردن کیسه ها از مواد لبنی مانند شیر، غذای حیوانات، مواد شوینده و بسیار دیگری از محصولات کمک می گیرند.

انواع کیسه پرکن ها

انواع دستگاه های کیسه پرکن وجود دارند اما به طور کل در دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند
انواع دستگاه های کیسه پرکن وجود دارند اما به طور کل در دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند

به طور کلی دستگاه های کیسه پر کن بر حسب نوع کاربرد و عملکردی که دارند به دو دسته کلی دستگاه های کیسه پر کن دهانه باز و دستگاه های ولو دار تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خرید دستگاه پرکن کیسه

مدل های دهانه باز (open mouth bag pocker)

این مدل از دستگاه های صنعتی به واسطه دریچه قرار گرفته در زیر خود، قادر به پر کردن کیسه ها هستند. به طور کلی دستگاه های کیسه پر کن در انتهای خط تولید و در زیر سیلو ها و مخازن نگهداری محصولات قرار می گیرند. در ساختار دستگاه های کیسه پر کن دهانه باز عمدتا از بهترین و به روز ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده شده است. به طور کلی استفاده از دستگاه های کیسه پر کن دهانه باز، سبب افزایش سرعت بسته بندی محصولات می شود. دستگاه کیسه پرکن دهانه باز، فضای کمتری را نسبت به سایر دستگاه های موجود در بازار اشغال کرده و همچنین در پر کردن کیسه ها از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

پرکن های ولو دار

نوع دیگری از دستگاه های کیسه پرکن، دستگاه های کیسه پرکن ولو دار هستند. در ساختار این دسته از تجهیزات یک ولو یا شیر قرار داده شده است. از طریق این شیر محصولات مورد نظر وارد کیسه ها می شود. لازم به ذکر است که کیسه های به کار رفته در این مدل از تجهیزات صنعتی، مخصوص بوده و دارای محل ورود شیر هستند‌. به طور کلی شیر این دستگاه به لودسل متصل بوده و به واسطه ان به تعیین وزن کیسه می پردازد. پس از آنکه کیسه مورد نظر از لحاظ وزنی به حد ایده ال و استاندارد رسید، شیر این دستگاه بسته شده و اجازه خروج محصولات را از دستگاه نمی دهد. به طور کلی این تجهیزات از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و استفاده از آن ها سبب کاهش دور ریز ها و آلودگی محیط کارخانه می شود.

۲ نظرات
 1. خسروانی می گوید

  شما کیسه های مخصوص کیسه پرکن های ولودار رو هم موجود دارید؟

  1. علیرضا گیتی گهر می گوید

   سلام
   وقت شما بخیر
   بله. لطفا با واحد فروش تماس حاصل بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.