مزایای استفاده از دستگاه کیسه پرکن و نحوه عملکرد آن

دستگاه کیسه پرکن از جمله تجهیزات پر کاربرد در صنایع است که به سبب قابلیت ها و امکاناتی که در اختیار صنعتگران قرار می دهد، متقاضیانی بیشماری را پیدا کرده است.

به طور کلی امروزه با پیشرفته تر شدن صنایع و ارتقا فناوری دستگاه هایی تولید شده اند که علاوه بر رفع نیاز صنعتگران، سرعت تولید را افزایش دهد.

دستگاه کیسه پرکن از این قبیل دستگاه ها بوده و ویژگی های بسیار زیادی دارد. به طور کلی این دستگاه ها برحسب نوع محصول مورد نظر طراحی و تولید می شوند.

عملکرد دستگاه در صورتی که محصول از لزجی و چسبندگی زیادی برخوردار باشد، با زمانی که یک با لزجت کم مدنظر قرار گرفته باشد، متفاوت خواهد بود.

اما عملکرد این دستگاه ها به چه صورتی است؟ استفاده از دستگاه کیسه پرکن چه مزایایی را به دنبال دارد؟

بخش های گوناگون دستگاه کیسه پرکن

پیش از انکه با نحوه عملکرد دستگاه کیسه پرکن آشنا شویم، بهتر است در وهله اول بخش های مهم این دستگاه را بهتر بشناسیم. به طور کلی دستگاه های کیسه پر کن دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام کاربری متفاوتی دارند. این تجهیزات از بخش های گوناگونی تشکیل شده و هر یک وظیفه به خصوصی را بر عهده دارند. از جمله این بخش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروانه

این بخش از دستگاه های کیسه پر کن، وظیفه دارند مواد مورد نظر را به حرکت در آورده و مخزن دستگاه را به طور دائم پر کنند تا به این ترتیب وقفه ای در عملکرد دستگاه به وجود نیاید. البته این بخش عمدتا در دستگاه های کیسه پر کن پروانه ای وجود داشته و در برخی دیگر از دستگاه ویبراتور و بالا برنده انجام می شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی انواع کیسه پرکن و کاربرد هر یک

سیستم توزین Load Cell

از دیگر بخش های مهم دستگاه کیسه پرکن می توان به سیستم توزین آن اشاره کرد. به طور کلی کیسه ها در دستگاه های کیسه پر کن شیر دار، به شیر موجود در دستگاه متصل می شوند‌.

سیستم توزین با شیر دستگاه در ارتباط است و در صورتی که وزن کیسه به اندازه مورد نیاز رسید، عملکرد دستگاه متوقف شده و به این ترتیب وزن تمامی کیسه ها یکسان خواهد بود.

سیستم کنترل

این سیستم یک سیستم الکترونیکی بوده و به طور مستقیم با سنسور ها در ارتباط است. در واقع اطلاعات مربوط به وزن کیسه ها که توسط لودسل اندازه گیری شده است، به سیستم کنترل فرستاده شده و این سیستم عملکرد دستگاه را به منظور کارایی بهتر کنترل می کند.

سیستم باز و بسته شدن کیسه پرکن وظیفه دارد از خروج مواد اضافی به محیط جلوگیری کند
مزایای استفاده از دستگاه کیسه پرکن و نحوه عملکرد آن 3

سیستم باز و بسته شدن سوپاپ

این بخش از دستگاه کیسه پرکن وظیفه دارد از خروج مواد اضافی به محیط جلوگیری کند. به طور کلی هنگامی که کیسه وزن مورد نیاز خود را پیدا می کند، باید به سرعت تعویض گردد.

سیستم باز و بسته شدن سوپاپ وظیفه دارد تا قرار دادن کیسه جدید، از نشت مواد به محیط جلوگیری کند تا به این ترتیب تمیزی محیط کار حفظ شود.

محل قرارگیری کیسه ها

از دیگر بخش های دستگاه کیسه پرکن، محل قرار گیری کیسه ها است. زمانی که کیسه ها به طور کامل و متناسب با وزن مورد نظر پر شدند، روی این محل قرار گرفته و آماده انبار کردن می شوند.

نحوه عملکرد دستگاه کیسه پرکن

به طور کلی پیش از آنکه شروع به کار کند، باید کیسه های مورد نیاز از قبل تامین شده باشند. پس از تامین کیسه ها به تعداد لازم، ان ها را به طور اتوماتیک و یا به طور دستی در محل مورد نظر در دستگاه قرار داده می شود.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خرید دستگاه پرکن کیسه

سپس دستگاه محتویات مورد نظر را به کیسه وارد می کند. هنگامی که وزن کیسه به حد معینی رسید، کیسه جدا شده و کیسه دیگری جایگزین آن می شود. به این ترتیب فرآیند پر کردن کیسه های مورد نظر بدون وقفه و با سرعت زیاد انجام می شود.

مزایای استفاده از دستگاه کیسه پرکن

به طور کلی استفاده از دستگاه کیسه پرکن نسبت به روش های سنتی، کارایی و بازدهی بیشتری دارد
مزایای استفاده از دستگاه کیسه پرکن و نحوه عملکرد آن 4

به طور کلی استفاده از دستگاه کیسه پرکن نسبت به روش های سنتی، کارایی و بازدهی بیشتری دارد. در روش های سنتی، احتمال هم وزن بودن تمام کیسه ها بسیار کم بوده و اکثر خریداران در هنگام تعیین وزن این محصول دچار تردید می شوند. اما استفاده از این دستگاه ها سبب می شود تا تمام کیسه ها از وزن یکسانی برخوردار باشد.

از طرفی در روش های سنتی فرآیند پر کردن کیسه ها امری زمان بر و هزینه بار بوده است. این در حالی است که استفاده از دستگاه های کیسه پر کن می تواند سرعت فوق العاده ای را در بسته بندی محصولات ایجاد کند. از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رابط کاربری بسیار آسان
 • افزایش کارایی و راندمان شرکت
 • کاهش دور ریز ها
 • ایجاد محیطی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی
 • افزایش سرعت پر کردن
 • قابلیت خودبسته شدن و جلوگیری از نشت مواد
 • کاهش گرد و غبار
 • کاهش هزینه های ناشی از حمل و نقل  

۴ نظرات
 1. مهدی می گوید

  به جز مواردی که داخل سایت معرفی کردین بقیه محصولات رو از کجا میتونم ببینم؟

  1. علیرضا گیتی گهر می گوید

   سلام مهدی عزیز
   سعی می کنیم لیستی از محصولات رو در قالب فایل PDF منتشر کنیم.

 2. سیماکهن می گوید

  قابلیت بسته شدن خودکار و جلوگیری از نشت مواد یکی از مهمترین وبهترین قابلیت های این دستگاه می باشد.

 3. حسین مرسلی می گوید

  سلام
  لیست قیمت محصولاتتون رو از کجا میتونم ببینم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.